Startsida

lördag 24 maj 2014

After Work med jobbet

Foto
After work med jobbet i går kväll. Vi var på Stationen. Super god mat och härligt att kunna få vara tillsammans en stund efter jobbet också. Jag tog en mellan stickare till största dottern först direkt efter jobbet. Eftersom de flesta skulle fixa till sig och jag kände inte för att åka hem i 
mellan. Hon bjöd på jordgubbar och rosévin, Perfekt day.
Ta vara på livet och varandra. LEV NU.Kram Marie

söndag 18 maj 2014

Liljebaggar


Så var det dags igen! Så fort vårsolen börjar värma och liljeskotten skjuter upp ur jorden, är liljebaggarna där som på beställning! Och det är nästan inte frågan om, utan när, de kommer! För liljebaggarna kommer, om du nu inte har en alldeles otrolig tur att slippa dem!
Har gått en runda idag och fick tag på 4 stycken. Nu är det dags med den dagliga jakten på liljebaggar och mördarsniglar. 
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie

Jag vann!


6 stycken tallrikar  vann jag på Tradera aktionen. 76 kr plus frakt. Cirka 26kr per tallrik. Hoppas att jag blir lika nöjd när jag ser dem.
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie

Helgen i bilder


Sovrum 2
Dessa bilder är ifrån ett hus som är till salu. Visst är det charmigt med gamla hus. Håller tummarna att kunna få gå där i verkligheten. 
Lördagen gick till bara nöjen. Vi gjorde ett besök hos gubbens syrra ute i Östhammar. Då planerade vi inför kusinträff som kommer ske i juni. Ljuvligt.
Stickstugan
En ny favorit blogg har jag hittat. En tjej från Åland som heter Lotta. Hon stickar och säljer samt har ett litet café. Det ligger lite söder om Mariehamn. Kan besökas om man ska dit.
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie

fredag 16 maj 2014

Teknikens under!


Ja inte för att jag förstår hur det fungerar med tekniken idag med sladdar, mappar, appar osv. Men jag lyckades alldeles själv att få mina bilder från min padda till stationära datorn. Framsteg vill jag säga. Jag är inte alls tekniskt lagd. Men lite rådfrågning på jobbet av en ung grabb lyckades jag. Är glad.

Så här kommer tre bilder från min padda. Den första är en slags tusensköna om jag inte minns fel. När jag var liten hyrde min mormor och morfar en stuga ute på landet. Där tillbringade min familj väldigt mycket tid. Jag minns att det inte fanns rinnande vatten, vedspis, ute dass som var intill en vedbod där det ofta fanns ormar samt dessa underbara små blommor i gräsmattan. Jag älskade att plocka dessa. Nu har jag själv sådana i min trädgård och hoppas att de ska sprida sig mycket. Något annat som jag älskar sedan jag var liten är förgätmigej. Även dessa har kommit in i min trädgård sedan jag frågade mamma om hon hade lite över. Dessa skönheter är också duktiga på att sprida sig. Det är bara att hålla till godo. Den sista bilden är på en viva som jag inte vet namnet på men som skall planteras ut. Den köpte jag i min favorit affär i Almunge, Humlebo Inredning & Trädgård.
Dags att njuta av denna fredag som ger sol!
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie

onsdag 14 maj 2014

VEM ÄR VIKTIGAST?


Ja den frågan kan man ställa sig.Vem är viktigast? Människan borde ju tänka på sig själv först. Men jag tror att jag inte gör det. Jag känner att om inte mina barn har det bra kan inte jag ha det heller. MEN jag måste ju släppa taget NU och ändra på detta. För mig måste ju ändå jag vara viktigast när det gäller vikt och hälsa. Så nu kan dessa underbara sötsaker hälsa hem. Har nu hittat veckomatsedlar på nätet för 18 veckor så ska nu försöka att skriva inköpslista, förresten det fanns det också med. Så bara att börja! Det låter fantastiskt enkelt. Lite små saker som att ta mått på olika kroppsdelar, väga mig och fotografera mig kvar. Sedan hoppas jag på start måndag. Det brukar man ju alltid säga när man ska banta. Hoppas att jag lyckas och ger mig själv en present genom att förmodligen förlänga mitt liv. NU känns det som jag har fått en spark i baken. Jag ska dokumentera för mig själv först och vi får se om Ni får se detta någon gång. Kanske när jag har övervunnit allt! Marie, motivation, mat, motion = 4M.
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie

tisdag 13 maj 2014

Mått tabell

Samtliga mått i tabellerna nedan är kroppsmått i centimeter.
Observera att mönstren är flerstorleksmönster, dvs du får flera storlekar i varje mönster!
Viktigaste mått när du väljer storlek är för överdelar bystvidden, för underdelar är stussvidden. För klänningar tar du hänsyn till både byst- och stussvidd, med betoning på bystvidden. Mamma-kläder - välj storlek efter din nuvarande bystvidd.
Damstorlekar34363840424446
Bystvidd8084889296100104
Midjevidd64677074788286
Stussvidd90939699102106110
Rygglängd40414142424242

Dam Stora Storlekar48505254565860
Bystvidd110115120125130135140
Midjevidd9196102107112117122
Stussvidd115120125130135140145
Rygglängd44454546464748

Herrstorlekar464850525456
Bröstvidd9296100104108112
Midjevidd7883889398103
Stussvidd96100104107110113
Ärmlängd656565656565
Rygglängd444444,5454545,5
Halsvidd394041424344

Dubbel-storlekar/unisexSmallMediumLargeX-Large
Övervidd80–8788–9596–100100-106
Midjevidd64–6970–7778–8586-91
Stussvidd90–9596–101102–106106-110
OBS! VÄLJ BARNSTORLEK FÖRST OCH FRÄMST EFTER BARNETS KROPPSLÄNGD (centilongsystemet)!
Barnstorlekar Baby centilong566268748086
Ålder ca i mån24691218
Bröstvidd ca454749515355

Barnstorlekar Småbarn centilong9296104110116122
Ålder ca år234567
Bröstvidd ca555657585960
Stussvidd ca555759616365
Ärmlängd ca323436383941


Barnstorlekar Större barn, centilong128134140146152158
Ålder ca år8910111213
Bröstvidd ca687074788082
Midjevidd ca606264666971
Stussvidd ca737680848789
Ärmlängd ca424446485052

Dina mått - så här tar du dem!
Be gärna en vän om hjälp, det kan vara svårt att ta alla mått själv. Ha så lite som möjligt på dig, måtten ska vara kroppsmått. På mönstren finns sedan s k rörelsevidd tillagt, olika mycket beroende på modell. Var mycket noga, ta inte för hårt och inte för löst utan så exakt du kan. 

1. Knyt ett band runt midjan så att du vet exakt var du har din midjelinje.
2. Mät din byst-/övervidd, runt om kroppen över högsta punkten på bysten / bröstet.
3. Mät din midje/livvidd, runt om kroppen där du har ditt band.
4. Mät din stussvidd, runt om kroppen över det bredaste stället på stussen.
5. Mät din rygglängd, från nack-kotan och rakt ner till midjelinjen.

OJ var roligt det skulle vara att kunna sy, virka och sticka som alla andra pysselkunniga eller hur Jannice? Ska nog prova på något enkelt snart.
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie

Härlig hemma


Pernilla och Finn bor i ett vitt tjugotalshus mitt i Varberg. Den 900 kvadratmeter stora trädgården domineras av trädäcket, som upptar mer yta än själva huset. Det började med en liten altan framför vardagsrummet, sedan har den vuxit i fyra omgångar. Senast tillkom spa-avdelningen. Det är Finn som snickrar och Pernilla som står för design och växtval.
– Jag ville ha en mera lättarbetad trädgård. Den var för stor att sköta förut. Nu är det bara avstressande och roligt att gå här och pula, säger Pernilla.
Paret har inte tagit hjälp av någon trädgårdsarkitekt utan har skapat sin barfotavänliga oas efter eget huvud. Resultatet är en väl sammanhållen yta som ändå bjuder på ständiga överraskningar och mycket rumslighet.
Denna ljuvliga bild och text hittade jag i dagens Aftonbladet, Härligt hemma. Hur mycket förkunskap tror Ni att man måste ha får att fixa lite lyx i sitt hem? Självklart skall väl båda partnerna vara intresserad - där sprack det nog hos mig vill jag säga. Jag vill ha och kan inte samt min gubbe vill nog också ha i slutändan - men även han kan inte bygga. Hm......
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie

måndag 12 maj 2014

Ytterdörrar


Kullsbjörken - Leksandsdörren

Flyinge - Skånska byggvaror


Siljansnäs - Leksandsdörren


Den gröna och den furu dörren kommer från Allmoge Snickeri.
Jag vill ha en dubbel ytterdörr. Så kollar runt lite.
Finns många snygga. Vilken gillar du mest? Färgen som vi ska ha är nog vit passar nog bäst på vårat hus.
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie

söndag 11 maj 2014

Vilken kraft det finns i ens liv.


Michelle Knight var fången hos Ariel Castro som hade sitt hus i Cleveland, USA. I elva år var hon fast hos honom. Tänk er själva i 11 år. Den 6 maj förra året, 2013 blev hon fri. Nu har hon skrivit en bok " Finding Me: A memoir of the Cleveland Kidnappnings"
Finding Me: A Memoir of the Cleveland Kidnappings (inbunden)
Önskar att den översetts till svenska. Då kommer jag att lägga den i min lånelista, helt klart.
Hur överlever man sådant? Här är jag deppig och kan väl inte sätta fingret på vad det riktigt är, men jag skulle vilja lämna allt och börja om. Så himla enkelt är det väl inte. Känns som om jag inte finns längre. Om folk inte gillar en så kan de väl säga det i stället för att undvika en. När till och med min gubbe tycker att det är konstigt, samt att även han inte kan sätta fingret på vad felet ligger. Då får det vara. MEN det hela kanske är som hon Linda Vikström säger i sin blogg som finns i min lista. När hon var tjock var det ingen som lade märke till henne. Men när hon vart smal då började folk att prata med henne. Ja, ja .....i vilket fall som helst tänker inte jag bry mig i detta utan jag har fullt upp med att inte umgås med med folk. Tur att jag har vissa som hänger kvar. Samt min fina familj och mina underbara barn samt livets efterrätter. 
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie

Favorit ställe






En snabbvisit in till Uppsala och fick njuta av dessa vackra hus. 
Port Artur är favorithuset ( det är huset med det röda teglet).
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie


lördag 10 maj 2014

Fin färg på naglarna

Katrins Snapshots

Intensiv lördag

Foto: Three generations, love conquers all. Two of the strongest women i know <3 #farewellpoppy #mamma & #mormor
Lördagen började som den vanligtvis brukar med melodikryss frukost. bästa stunden på hela helgen. Att få vara med de mest underbara människorna i vårat liv samt njuta av att göra något tillsammans och äta en riktigt god frukost tillsammans.
Sedan bar vi i väg till Almunge på olika grejer. Först ett besök på Almunge loppis och lämnade av lite grejer. Åkte vidare till HV där det var loppis med kakbuffé. Träffade en kompis som sålde sina grejer där. Själv var jag väldigt nära att köpa snöbollslyktor. Men gjorde inte det. Däremot köpte jag lite små grejer till dockskåpet som Victoria ska få i födelsedagspresent. Vidare till Blåbands föreningens utställning om gamla bilder från Almunge och Länna. Det var otroligt mysigt ordnat. Hoppas verkligen att de gör det igen, för allt hann man inte med att kolla på. Sedan vidare till familjen Eklund där vi planerade våran resa tillsammans. Längtar till ett litet break i vardagen nu.
Fotot här uppe är på min syssling Birgit, hennes dotter Belinda och min mammas kusin Berit (Birgits mamma) från Australien. Bilden hittade jag från Facebook. Belinda ska komma till oss i sommar. Hon är intresserad av svenska språket och hennes rötter. Det ska bli otroligt roligt att träffa henne. Har aldrig träffat min syssling och inte mammas kusin heller. Men en vacker dag så vet man aldrig.
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie

torsdag 8 maj 2014

Öppna landskap





Här är några provkort från nya kameran från favorit rundan. Snacka om öppna landskap.
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie

tisdag 6 maj 2014

Måste skriva av mig lite.



Ingen tvekan om att jag har fått klimateriebesvär. Ovanligt är det inte att jag får hjärtklappningar och svettningar eller snarare svallningar. Men det som är jobbigast är nog i alla fall att jag är så himla deppig. Just nu känns det som alla drömmar och illusioner inte heller finns kvar. Precis idag som är tisdag och den värsta dagen på hela vecka, känns det som jag vill sälja allt jag har och börja om på nytt. Flytta till en lägenhet med solig balkong. Skapa mig en delvis ny vänskap och börja i monopolrutan "GÅ". Jag är trött på allt det gamla och vill skapa nytt. Så bilderna här uppe kan nog tala lite för mig. Den första svart/vita bilden är "upp till kamp, jag mot världen". Den andra med den svettiga kvinnan är resultatet att det är och kommer att vara en jobbig tid.
Den sista bilden med kvinnan i gungan är resultatet på att jag lyckades. Det hoppas jag att jag kommer att göra också. Kanske inte fullt ut med att flytt och starta ett helt nytt liv - utan att överleva dessa besvär. Jag ska i alla fall trycka fram det när jag ska på kontroll i juni.
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie

Kameraremmar

Kameraband,+kamerarem,+kameratillbehörKameraband+kamerarem++kameratillbehör++kameraremmarkameraband,+kamerarem,+kameratillbehör
Snygga kamera remmar. Beslutsångest - den längst ner med rosa botten vill jag nog ha. Typiskt - slut på lagret. Jaha då är det bara att vänta, kanske riktigt onödig grej att köpa efter mera omtanke. Men kolla gärna in de har mycket häftigt  http://cochisedesign.se/
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie

fredag 2 maj 2014

Vilken tjej!

Foto: I förrgår fick vi en fantastisk bild inskickad tillsammans med följande text från Lindha Vikström:

"Vill bara säga att jag är så oerhört tacksam att jag köpte Katrin Zytomierskas bok "Dags att bli smal" LCHF på mitt sätt. Den boken förenklade verkligen för mig att komma igång med LCHF. Har nu lyckats gå ner 70 kg på drygt 18 månader och kommer definitivt fortsätta äta LCHF. Ni får gärna följa min blogg som jag nyss startat, halvalindha.blogg.se"

Tack själv Lindha för att du delar med dig av din viktresa och stort grattis till hälsan!

/Katrin och vännerna på LCHFklubben.se
Måste bara visa denna underbara tjej som har lyckats gå ner 70 kg på ca 18 månader, Linda Vikström. Hon har ätit LCHF kost och har haft hjälp av sin egna tallriksmodell. Jag är så himla  avundsjuk på henne. Kan bara säga att hon är verkligen en bra förebild att det går att lyckas.
Titta gärna in i hennes nya blogg
http://halvalindha.blogg.se/
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie.

torsdag 1 maj 2014

Vinn weekend för två i Visby under maj-juni 2014.

Port till gårdenGårdsbildFasad gatan
Varför inte ta chansen och överraska din kära med att vinna en weekend i Visby.
Titta in här och se hur du ska göra
http://mittlivpalandet.se/
LYCKA TILL.
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie